Z pewnością znacie opowieści waszych rodziców, wujków lub dziadków dotyczące samodzielnej budowy domów. Wynajęcie ekipy budowlanej należało jeszcze kilkadziesiąt lat temu do rzadkości, a pomocne ręce szwagrów, sąsiadów czy kuzynów sprawiały, że niejeden dom szybko zapełniał się domownikami. Dziś takie społeczne inicjatywy należą do rzadkości, co nie oznacza, że wiele osób nie próbuje samodzielnej budowy domu tzw. systemem gospodarczym. Czy jest to możliwe i jakie plusy oraz minusy ma takie przedsięwzięcie?

Czy można samemu wybudować dom?

Grupy na social mediach, a także wiele filmików, które wyjaśniają, jak wybudować dom samemu, sprawiają, że coraz więcej śmiałków decyduje się wybrać metodę gospodarczą jako sposób postawienia domu od podstaw. Oczywiście kluczem do sukcesu będzie doświadczenie w pracach remontowo-budowlanych, zdolności manualne oraz ilość poświęconego czasu, lecz możliwość korzystania z praktyk innych osób doda dużo odwagi i pomoże uniknąć niepotrzebnych błędów. Same chęci jednak nie wystarczą, gdyż budowa domu musi rozpocząć i zakończyć się złożeniem stosownej dokumentacji i formalności.

Kwestie formalne przed rozpoczęciem prac

Aby zacząć budować dom, należy dokładnie sprawdzić, jakie wymogi formalne obowiązują na dany dzień, gdyż prawo budowlane w Polsce, szczególnie to dotyczące pozwoleń na budowę, co jakiś czas ulega zmianie. W 2023 roku dom do 70 mkw. wystarczy jedynie zgłosić do urzędu, bez potrzeby uzyskania pozwolenia na budowę. Ustawa o prawie budowlanym oraz ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym pomogą rozwiać wszystkie Twoje wątpliwości. Warto wiedzieć, że dom jednorodzinny do 70 mkw. można postawić nie tylko bez pozwolenia na budowę, ale także z pominięciem zatrudniania kierownika budowy i prowadzenia tzw. dziennika budowy. W każdej sytuacji podstawą do rozpoczęcia budowy będzie projekt domu zaadaptowany do konkretnej działki.

Jak wybudować dom samemu? Projekt jako klucz do udanej samodzielnej budowy domu

W licznych artykułach i na forach można znaleźć nie tylko porady dotyczące budowania domu samemu, ale także przykłady domów, które łatwiej będzie samodzielnie stworzyć od podstaw. Taki dom powinien mieć prostą bryłę, bez załamań ścian i bez wykuszy. O wiele prościej będzie wybudować dom bez poddasza użytkowego z prostą konstrukcją dachu. Budując systemem gospodarczym, warto zdecydować się na parterowy dom ze ścianami w kształcie prostokąta. Projekt domu do 70 mkw. może być całkowicie darmowy, a w przypadku większej powierzchni można wykupić gotowy, prosty projekt, jeśli nie stać nas na zatrudnienie architekta.

Czy opłaca się budować dom systemem gospodarczym?

Głównym powodem, dla którego coraz więcej osób decyduje się na samodzielną budową domu, jest potrzeba obniżenia kosztów. W wielu wyliczeniach można zauważyć, że koszt pracy ekipy budowlanej jest podobny do funduszy, jakie musisz wydać na materiały. Budując systemem gospodarczym, możesz sporo oszczędzić, korzystając z możliwości wynajmu sprzętu budowanego w naszej firmie Renta. Budowa domu będzie prostsza, jeśli skorzystasz z profesjonalnego sprzętu takiego jak rusztowania, kontenery, drabiny, elektronarzędzia i wiele innych udogodnień, które możesz wynająć na czas Twoich prac budowlanych i wykończeniowych w Renta. Tego typu sprzęt będzie o wiele lepszej jakości niż ten, który kupiłbyś do tymczasowych prac, dlatego wynajem w Renta jest nie tylko sposobem na oszczędzanie, ale także szansą na uzyskanie jeszcze lepszych efektów na budowie.

Jakie są minusy samodzielnej budowy domu?

Samodzielna budowa domu to więcej pracy, stresu i trudności, z którymi trzeba będzie się zmagać przez wiele miesięcy, a czasem nawet i lat. Oczywiście nie zachęcamy, aby tak bardzo rozciągać proces budowy w czasie, lecz zdarza się, że kwestie osobiste lub finansowe sprawiają, że potrzebne jest zaprzestanie prac. Ekipa budowlana zazwyczaj pracuje w oparciu o umowę, dlatego efekty prac będą widoczne dużo szybciej.

Jak wybudować dom samemu? Nasza rada

Budując dom samodzielnie, warto określić zakres prac, który możesz zrobić samemu, a część zlecić specjalistom. Ten rodzaj konsensusu pozwoli Ci odpocząć od budowy na jakiś czas, zgromadzić nową energię, a także uniknąć niedoróbek i innych nieprzyjemnych zdarzeń. Być może będą to prace instalacyjne, hydraulika czy prace na wysokości — mierz siły na zamiary i korzystaj z doświadczeń innych!