Dobudówka do domu to określenie na rozbudowę istniejącego budynku mieszkalnego. Proces ten może obejmować dodanie nowego pomieszczenia, piętra czy nawet całych skrzydeł do istniejącej struktury. Ich popularność, szczególnie w przypadku domów jednorodzinnych, związana jest z najczęściej z potrzebą większej przestrzeni dla rosnącej rodziny czy chęcią dodania nowych funkcji do domu (np. wydzielenia przestrzeni dla firmy). Wyjaśniamy, jak zrobić dobudówkę do domu, jaki sprzęt będzie potrzebny do jej ukończenia i jakie formalności prawne trzeba spełnić przed rozpoczęciem prac.

Rodzaje rozbudowy domu jednorodzinnego

  • Rozbudowa w poziomie (dobudowa) – polega na dodaniu nowego pomieszczenia do istniejącego domu. Może to być dodatkowa sypialnia, pokój dzienny, gabinet czy inny rodzaj przestrzeni. Zdarza się, że taka rozbudowa powiększa istniejące już pomieszczenia, zwiększając przez to przestrzeń i sprawiając, że dom jest nie tylko bardziej użytkowy, ale także nowoczesny i przestrzenny.
  • Rozbudowa w pionie (nadbudowa) – dodanie całego piętra na istniejący budynek. Takie rozwiązanie może być szczególnie przydatne, gdy potrzebne jest uzyskanie większej przestrzeni mieszkalnej. Zdarza się, że tego typu dobudówka obejmuje aranżację nieużytkowanego poddasza w przestrzeń mieszkalną.

Czy trzeba zgłosić dobudówkę do domu?

Dobudówka do domu bez pozwolenia może zostać uznana za samowolę budowlaną, dlatego zanim rozpoczniesz prace, upewnij się, jakie formalności trzeba spełnić, aby móc legalnie powiększyć przestrzeń domu jednorodzinnego.

Zanim powstanie projekt budowlany dobudówki do domu, potrzebna będzie analiza miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub warunków zabudowy. Jeśli dobudówka do domu jednorodzinnego została zaplanowana w niewielkiej odległości od sąsiada, warto sprawdzić, w jakiej odległości od granicy jego działki będą nasze ściany. Prawo mówi wprost – odległość bez okien i drzwi nie może być mniejsza niż 3 metry, z otworami – 4 metry.

Wiele osób zastanawia się, co z dobudówką do domu 35 m², czyli taką, które powstała na tzw. zgłoszenie. Istnieje możliwość ich powiększenia o przydomowy ganek, czyli dodatkową przestrzeń nie większą niż 35 m². Warunkiem będzie przekształcenie istniejącej części na mieszkalną, co może potrwać kilka miesięcy.

Praktyczne wskazówki dotyczące organizacji dobudowy do domu

Jeśli dobudówka do domu wymaga dużego zakresu prac, warto zdecydować się na zatrudnienie profesjonalnej ekipy budowlanej, a także projektanta wnętrz, który pomoże zaaranżować nowe pomieszczenia. Pozwoli to uniknąć błędów, które mogą wpłynąć negatywnie na nową przestrzeń lub zagrozić konstrukcji starszej części budynku.

Do najczęstszych błędów popełnianych przy rozbudowie domu jednorodzinnego należą:

  • zbyt szybkie tempo prac, które może skutkować niedociągnięciami,
  • pominięcie aktualizacji instalacji elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych,
  • nieprawidłowe rozmieszczenie pomieszczeń, które może prowadzić do niefunkcjonalnego układu domu,
  • nieprawidłowe dopasowanie do istniejącej struktury – brak spójności z istniejącą częścią budynku.

Błędy, a także niebezpieczne sytuacje mogą być przyczyną chęci zaoszczędzenia na wynajmie profesjonalnego sprzętu budowlanego. Aby przyśpieszyć prace związane z dobudówką domu, warto udać się do wypożyczalni Renta, gdzie dostępny jest najwyższej jakości sprzęt.

Do prac związanych z dobudówką do domu potrzebne będzie wynajęcie drabin, profesjonalnych rusztowań przejezdnych, a także wielu innych narzędzi, które pozwolą zorganizować miejsce budowy, a także dużo łatwiej i precyzyjniej wykonywać czynności związane z powiększeniem przestrzeni domu.

Choć rozbudowa domu to proces skomplikowany, kosztowny i czasochłonny, efekty mogą przerosnąć nawet samych pomysłodawców, a nowa przestrzeń pozwoli dużo lepiej zorganizować domowe życie. Kluczem do udanej dobudówki do domu jest nie tylko sam pomysł, ale również sprawna realizacja, która niestety nie będzie możliwa bez załatwienia potrzebnych formalności. 

Bez względu na to, jaki rodzaj nawierzchni wybierzesz do wykonania drogi dojazdowej, warto szczególną uwagę poświęcić przygotowaniu powierzchni i temu, jak zostanie utwardzona droga. Naturalne użytkowanie drogi może powodować, że potrzebę jej naprawiania, uzupełniana tworzywa czy wyrównywania nawierzchni. Prace te możesz wykonać samodzielnie, korzystając z możliwości wynajmu sprzętu budowlanego w naszej wypożyczalni Renta.