Zamieszkanie w nowym, wymarzonym domu to powód do dumy i szansa na odnalezienie spokoju po często przedłużającym się i pełnym trudności okresie budowy. Jednak po kilku miesiącach lub latach zdarzają się sytuacje, gdy ściany w nowym domu pękają lub pojawiają się na nich niewielkie rysy. Wyjaśniamy,  co zrobić z pękającymi ścianami, czy są niebezpieczne dla konstrukcji budynku i czy da się im zapobiec.

Dlaczego pękają ściany w nowym domu?

Pęknięcia ścian w nowym domu mogą być wynikiem różnych czynników, zarówno związanych z procesem budowlanym, jak i warunkami środowiskowymi.

Oto kilka potencjalnych przyczyn pękających tynków w nowym domu:

  • Osadzanie się budynku

Nowy dom może ulegać osiadaniu w pierwszych latach po zbudowaniu –  zjawisko to wynika z naturalnego procesu zapadania się gruntu pod ciężarem budynku. Skutkiem osadzania się budynku mogą być rysy na ścianach w nowym domu.

  • Zbyt szybkie schnięcie betonu

Pękanie ścian w nowych budynkach może być spowodowane zbyt szybkim schnięciem betonu. Dzieje się tak w wyniku niewłaściwej kontroli wilgotności i temperatury podczas procesu utwardzania betonu. 

  • Nieprawidłowe fundamenty

Problemy z fundamentami, takie jak niewłaściwe wzmocnienie czy technologia budowy lub nieodpowiednie przygotowanie gruntu, mogą prowadzić do pęknięć w ścianach.

  • Zmiany temperatury i wilgotności

Skrajne zmiany temperatury i wilgotności mogą wpływać na materiały budowlane, powodując ich skurcz, rozszerzanie się lub pękanie.

  • Wibracje i drgania

Budynki mogą być narażone na wibracje i drgania, na przykład w wyniku pobliskiego ruchu drogowego, co może wpływać na strukturalną integralność budynku.

  • Błędy wykonawcze

Błędy w wykonaniu prac budowlanych, takie jak nieprawidłowe ustawienie ścian, niewłaściwe podparcie czy nieprawidłowe zastosowanie materiałów, mogą prowadzić do pęknięcia tynku w nowym domu.

  • Zmienne warunki gruntowe

W przypadku budowy na obszarach o zmiennej strukturze geologicznej zmienne warunki gruntowe mogą wpływać na stabilność budynku, co może skutkować pęknięciami w ścianach.

Jak naprawić pękniętą ścianę budynku?

Jeśli znana jest nam przyczyna pęknięć ściany w nowym domu lub została ona skonsultowana z inżynierem budowlanym, możemy przystąpić do prac, które usuną rysy. Pomocne w tym będzie użycie specjalistycznej szlifierki zwanej żyrafą, która wygładzi nowy tynk na ścianach lub na suficie. Nie trzeba jej kupować, świetnym pomysłem będzie wynajem tego typu szlifierki w naszej wypożyczalni Renta. Jeśli pęknięcia dotyczą sufitów, przystępując do prac związanych z ich naprawą, warto wypożyczyć również solidną drabinę.

Kiedy pęknięcia ścian są niebezpieczne?

Samodzielna naprawa bez potrzeby korzystania z oceny inżyniera budowlanego będzie możliwa, gdy rysy na ścianach czy suficie są nieliczne i nie wpływają na konstrukcję budynku. Pęknięcia o znacznych rozmiarach, zwłaszcza jeśli są szerokie i głębokie, mogą wskazywać na poważne problemy strukturalne w budynku. Naprawy pęknięć w takim przypadku będą niewystarczające, dlatego tak ważne jest, aby w porę zareagować i zwrócić się o pomoc do specjalisty lub osoby, która zarządzała budową naszego domu.

Jak zapobiegać pęknięciom ścian w domu?

Aby zminimalizować ryzyko pęknięć w nowym domu, ważne jest skorzystanie z doświadczonego i rzetelnego wykonawcy, który przestrzega norm budowlanych, dokładnie przeprowadza proces budowy, a także dba o odpowiednią kontrolę wilgotności i temperatury podczas utwardzania betonu. Jeśli budynek nie jest zamieszkany w czasie zimy, konieczne będzie utrzymywanie w nim dodatnich temperatur, a jeśli nie mamy możliwości uruchomić systemu grzewczego, dobrym pomysłem będzie skorzystanie z nagrzewnicy. Tego typu sprzęt dostępny jest w naszej wypożyczalni Renta.

Gdy w nowym domu pojawią się pęknięcia tynku na ścianach czy suficie, nie trzeba wpadać od razu w panikę! Kluczowe będzie skupienie się na przyczynie i rzetelnej ocenie skali tego problemu. Pojedyncze naprawy będą dawały zadowalający efekt tylko w przypadku niewielkich rys, które nie mają nic wspólnego ze strukturą budynku, dlatego tak ważne jest, aby zgłosić się o pomoc do specjalisty i w porę zareagować na niepokojące zmiany w wyglądzie ścian i sufitów w nowym domu.