Formalności budowlane, które należy załatwić w związku z budową domu czy zakupu mieszkania, to dla wielu osób prawdziwy Mount Everest. Oczywiście w wielu przypadkach obawy o niedopełnienie wszelkich urzędowych obowiązków są znacznie przesadzone, niemniej warto zapoznać się z terminem takim jak certyfikat energetyczny budynku. Wyjaśniamy, co to jest certyfikat energetyczny, od kiedy trzeba go przedstawiać i kto wydaje tego typu dokument.
Na czym polega certyfikat energetyczny domu?
Certyfikat energetyczny budynku to dokument, który ocenia efektywność energetyczną domu lub mieszkania. Jest to ważne narzędzie mające na celu informowanie potencjalnych nabywców lub najemców o zużyciu energii danego domu. Główne cele certyfikatu energetycznego to zwiększenie świadomości dotyczącej zużycia energii, poprawa efektywności energetycznej budynków oraz ograniczenie emisji gazów cieplarnianych.
Kiedy wymagany jest certyfikat energetyczny?
Przełomową datą związaną ze świadectwem energetycznym budynków jest 28 kwietnia 2023 roku.
Od tego czasu właściciele nieruchomości posiadają obowiązek dołączenia kopii świadectwa energetycznego w sytuacji, gdy:
- chcą sprzedać lub wynająć nieruchomość,
- składają wniosek o pozwolenie na użytkowanie domu,
- zawiadamiają o zakończeniu budowy domu.
Należy pamiętać, że świadectwo energetyczne nie dotyczy tylko nowych budynków i mieszkań, dokument ten jest obowiązkowy, gdy chcemy sprzedać lub wynająć nieruchomość. Brak certyfikatu energetycznego w tym przypadku może skutkować koniecznością zapłaty kary finansowej.
Na jaki okres wystawiany jest certyfikat energetyczny?
Okres ważności certyfikatu energetycznego w Polsce wynosi 10 lat, o ile w tym czasie w budynku nie dokonano termomodernizacji (np. wymiany okien czy zmiany sposobu ogrzewania). W takim przypadku konieczne jest zaktualizowanie świadectwa.
Jak uzyskać certyfikat energetyczny?
Świadectwo energetyczne budynku może wystawić tylko osoba, która nabyła specjalne uprawnienia w tym zakresie. Wykaz osób uprawnionych do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej dostępny jest na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii. W przypadku domów jednorodzinnych dokument ten może kosztować właściciela kilkaset złotych, a koszty te mogą różnić się w zależności od miasta.
Podstawą do wydania certyfikatu energetycznego budynku jest udostępnienie osobie uprawionej dostępu do lokalu w celu wypełnienia danych nieruchomości, sporządzenia oceny charakterystyki energetycznej i obliczeń rocznej ilości zużywanego nośnika energii. Audyt ten zazwyczaj wykonywany w przeciągu 7 dni od zgłoszenia zapotrzebowania na tego typu usługę.
Po co potrzebny jest certyfikat energetyczny domu?
Jeśli wiesz już, jak uzyskać certyfikat energetyczny, pewnie zastanawiasz się, po co w 2023 roku wprowadzono obowiązek jego posiadania dla nowych budynków i dla tych, które mają być wynajmowane lub trafić w ręce nowego właściciela?
Przede wszystkim świadectwo energetyczne służy do informowania nabywców i najemców nieruchomości o tym, co wpływa na koszty utrzymania lokalu i ile mniej więcej będą musieli wydawać na energię. Pozytywna opinia wynikająca z audytu może być dodatkową wartością nieruchomości, która będzie miała wpływ także na jej wartość.
Poza tym sam audyt może być ważną informacją dla właścicieli nieruchomości, którzy będą mogli wprowadzić istotne zmiany do poprawy efektywności energetycznej budynku lub lokalu. Mogą być to działania związane z poprawą izolacji termicznej, instalacją nowoczesnych systemów ogrzewania czy okazją do skorzystania z odnawialnych źródeł energii.
Niekiedy wystarczającą zmianą będzie naprawianie kominów, rur kanalizacyjnych czy przewodów wentylacyjnych, które będzie łatwiejsze, gdy skorzysta się z kamery inspekcyjnej, która dostępna jest w naszej wypożyczalni Renta.
Ocena energetyczna budynku to ważna informacja, zarówno dla nabywców, jak i właścicieli nieruchomości. Świadomość, w jakim stopniu przyczyniamy się do zmian w klimacie i co możemy zrobić, aby poprawić efektywność energetyczną w naszym domu, może w przyszłości odnieść pozytywny skutek w postaci bardziej globalnych zmian związanych z ograniczeniem emisji gazów cieplarnianych.