Właściciele ogrodów wiedzą, że nawet najbardziej wakacyjny miesiąc w roku – sierpień – nie oznacza dla nich całkowitej laby! Choć warto upalne dni spędzać na odpoczynku w ogrodzie, miesiąc ten to czas przygotowania do jesieni i możliwość wykorzystania słonecznych dni na nowe wysiewy. Podpowiadamy, co robimy w ogrodzie w sierpniu i jakie kwiaty w ogrodzie w sierpniu powinniśmy posadzić.

Sierpień w ogrodzie – doceń uroki tego miesiąca

Choć ranki i wieczory bywają już chłodniejsze, sierpień to kwintesencja lata i miesiąc, który zazwyczaj należy do najcieplejszych. Wysokie temperatury i słońce sprzyjają bujnym plonom, szczególnie w Polsce, kiedy często narzekamy na niedobory promieni słonecznych w pozostałych miesiącach. Sierpień w ogrodzie to miesiąc, w którym warto podsumować sezon letni, zastanowić się, co możemy poprawić w naszych uprawach w kolejnym roku i zacząć powoli przygotowania do jesieni. Tego typu podsumowaniom sprzyjać będzie leniwa, upalna aura, która bardziej zachęci do odpoczynku niż aktywnej pracy w ogrodzie. Tej jednak w sierpniu z pewnością Ci nie zabraknie…

Jakie kwiaty sadzić w sierpniu w ogrodzie?

Choć wydawać by się mogło, że sierpień to czas, kiedy zapominamy już o tym, jak pięknie mogą prezentować się kwiaty w ogrodzie, wcale nie powinniśmy rezygnować z ich wysiewu. Pod koniec miesiąca warto zaplanować czas na wysiew kilku gatunków kwiatów cebulowych, które pojawią się w ogrodzie na wiosnę. Należą do nich krokusy, przebiśniegi, linia biała, szachownica cesarska czy pustynnik. Każdy z nich najlepiej czuje się w nasłonecznionym miejscu z żyznym, przepuszczalnym podłożem. Jeśli nie chcesz czekać na wiosenne kwiaty, możesz już teraz zasiać cebule i bulwocebule, które zakwitną jesienią. Najpopularniejsze z nich to krokusy, ziemowit jesienny oraz cyklamen. Sierpień to również czas zbioru nasion kwiatów, które będą zdobiły nasz ogród na wiosnę i lato.

Sierpień w ogrodzie – rośliny ozdobne, kwiaty

Jeśli Twój ogród jest pełen kwiatów, w sierpniu musisz pamiętać o ich pielęgnacji. Już na początku miesiąca zabierz się za przycinanie lawendy, a przez cały sierpień pamiętaj o regularnym usuwaniu przekwitniętych kwiatostanów róż i bylin – warto wykorzystać wciąż intensywny zapach kwiatów i zasuszyć je w celu wykonania naturalnych „odświeżaczy” do ubrań czy ręczników. Jeśli jesteś typem ogrodnika-rzeźbiarza, połowa miesiąca to czas ostatniego cięcia żywopłotów i formowania fantazyjnych zielonych form.

Trawnik w sierpniu

Jeśli wciąż marzysz o pięknym, zielonym trawniku, nic nie stoi na przeszkodzie, aby właśnie w sierpniu go założyć. Możesz wykorzystać do tego nasiona lub rolkę. Zanim przystąpisz do prac, warto wypożyczyć glebogryzarkę z naszej firmy Renta, czyli sprzęt, który ma na celu skutecznie i szybko spulchnić oraz wyrównać ziemię. To samo urządzenie skutecznie sprawdzi się w przycinaniu trawnika, o czym nie można zapominać również w sierpniu. Jeśli trawa jest sucha przez słońce, należy pozostawić min. 6 cm wysokości źdźbeł i oczywiście pamiętać o jej zraszaniu. Po 15 sierpnia zaleca się używać do trawnika jedynie nawozów jesiennych.

Prace ogrodowe w sierpniu – warzywnik

Tylko niektóre warzywa nadają się, aby wysiewać je do gruntu w sierpniu. Należą do nich m.in. rzodkiewki, rukola, koper, cebula, kapusta pekińska, szczaw, roszponka czy szpinak. Warto wiedzieć, że rzodkiewka i szpinak lubią krótsze, chłodniejsze dni, dlatego spokojnie możesz odłożyć ich wysiew na koniec miesiąca. Jeśli myślisz, że to, co siejesz w sierpniu w ogrodzie, będziesz mógł zbierać dopiero w przyszłym roku, jesteś w błędzie. Szybko wzrastające warzywa to m.in. koper, roszponka, szpinak czy kapusta pekińska, lecz na szczaw będziesz musiał poczekać. Sierpień w ogrodzie warzywnym to również czas intensywnego zbierania plonów. W tym miesiącu możesz cieszyć się wyjątkowym smakiem takich warzyw jak szpinak, groszek, buraki, fasola zielona, ogórki, marchew, ziemniaki, papryka czy pomidory, które były hodowane na zewnątrz. Mocne słońce i regularne nawadnianie sprawiły, że w sierpniu warzywa z własnego ogródka smakują nieziemsko!

Jakie prace w ogrodzie w sierpniu — zbiór owoców

Sierpień w ogrodzie to nie tylko czas zbioru warzyw, ale także i owoców. Koniec lata to miesiąc, w którym możesz zabrać się za ich konfiturowanie. Zachęcamy, aby zamknąć w słoiku smak lata takich owoców jak jeżyny, brzoskwinie, morele, maliny czy wczesne odmiany jabłek. Sierpień to czas, kiedy będzie ich najwięcej, a ich smak będzie najpełniejszy.

Choć sierpień to jeden z najbardziej leniwych miesięcy w roku, ta reguła zdecydowanie nie dotyczy właścicieli ogrodów. Dbanie o regularne nawadnianie, ochrona przed słońcem, a także wszystkie czynności, które wykonasz przed nadejściem jesieni to działania, które z pewnością Twój ogród ci wynagrodzi. Grunt to odpowiednio zaplanować czas na prace i odpoczynek, aby móc cieszyć się z urody i klimatu, jaki udało Ci się stworzyć w ogrodzie.