Nie da się ukryć, że budowa domu czy innego budynku to przedsięwzięcie, które sporo kosztuje. Na dużą część ostatecznej kwoty wpływać będą koszty robocizny w budownictwie. Co więcej, stawki mogą różnić się w zależności od miasta, sezonu czy aktualnej sytuacji na rynku budowlanym. Czy da się zatem przewidzieć ostateczną cenę, jaką poniesiemy za budowę domu i czy możliwe jest zarządzanie kosztami robocizny?

Co wpływa na koszty robocizny w budownictwie?

Myśląc o kosztach robocizny na budowie, nie możemy pominąć czynników, które wpływają na ostateczną cenę projektu.

Do najważniejszych będą należeć kwestie związane z zatrudnieniem pracowników, ich wynagrodzeniem, świadczeniami socjalnymi czy ubezpieczeniem.

Często zdarza się, że dany projekt wymaga wykonania prac specjalistycznych, takich jak prace inżynieryjne czy instalacje – w takich sytuacjach koszty robocizny mogą być wyższe ze względu na konieczność zatrudnienia specjalistów o wyższych kwalifikacjach. Nie inaczej będzie z potrzebą skorzystania z usług osób odpowiedzialnych za nadzór nad pracami budowlanymi czy projektem.

Prawdą jest, że zleceniodawca ponosi również koszty związane z użyciem specjalistycznego sprzętu czy narzędzi niezbędnych do wykonywania prac budowlanych. Koszty te mogą być wyższe, jeśli dany projekt wymaga wynajęcia sprzętu czy narzędzi, którymi nie dysponuje ekipa budowlana.

Oczywiście na ostateczny koszt związany z robocizną wpływa zakres prac i wymiar czasowy, jaki ekipa musi poświęcić na dany projekt. To jedyny czynnik, na który tak naprawdę ma wpływ zleceniodawca, gdyż część prac może wykonać tzw. systemem gospodarczym lub zastosować sposoby na przyśpieszenie prac.

W jaki sposób można zmniejszyć koszty związane z robocizną, będąc zleceniodawcą?

Będąc w stałym kontakcie z kierownikiem budowy, możemy sami zaproponować sposoby na przyśpieszenie prac, a także zmniejszenie kosztów związanych z budową.

Dobrym pomysłem będzie skorzystanie z możliwości wynajmu specjalistycznych nagrzewnic, które w szybki sposób pozwolą na wznowienie prac, np. w sytuacji wychłodzenia pomieszczeń. Nagrzewnice elektryczne i spalinowe warto wynająć w naszej wypożyczalni sprzętu budowlanego Renta. Jeśli zaistnieje potrzeba przyspieszenia procesów schnięcia lub pozbycia się wilgoci po zakończeniu tzw. prac mokrych, warto wynająć również profesjonalne osuszacze powietrza, również dostępne w asortymencie Renta.

Zaangażowanie na każdym etapie budowy, samodzielne wykonanie części prac, a także porównanie stawek robocizny w budownictwie to sposoby na zmniejszenie kosztów budowy domu.

Strategia zmniejszenia kosztów robocizny dla firm budowlanych

Na zmniejszeniu kosztów związanych z robocizną w budownictwie powinno zależeć nie tylko zleceniodawcom, ale także firmom budowlanym, których usługi byłyby bardziej konkurencyjne.

Pomocne w tym może okazać się wykorzystanie nowoczesnych technologii budowlanych, takich jak roboty budowlane czy maszyny automatyczne, które pozytywnie wpłyną na zwiększenie wydajności pracy i obniżenie kosztów robocizny. Dzięki użyciu nowoczesnego sprzętu, np.  ładowarki teleskopowej, którą właściciele firm budowlanych mogą wynająć w naszej wypożyczalni Renta, zmniejsza się potrzeba zatrudnienia pracowników fizycznych, a projekty realizowane są przez jednego operatora w dużo szybszym tempie. Inwestycja w szkolenia pracowników, szczególnie tych zaufanych, może przynieść korzyści wpływające na jakość i wydajność ich pracy. Ograniczając potrzebę zatrudniania podwykonawców, którzy wykonają dodatkowe usługi, również przyczyniamy się do obniżenia kosztów robocizny.

Trudno na etapie planowania projektu dokładnie przewidzieć ceny usług w budownictwie, gdyż są one zależne od wielu czynników, na które często nie mamy wpływu jako zleceniodawca budowy. Jednak wiedząc, co wpływa na ostateczny cennik robocizny w budownictwie, możemy starać się obniżyć koszty. Taką możliwość mają również właściciele firm budowlanych, którzy dzięki zastosowaniu odpowiedniej strategii, mogą dążyć do zmniejszenia kosztów na budowie.