Czy jesteś w stanie wyobrazić sobie, jak wyglądałyby nasze domy, gdyby ich budowa nie powstawała wedle wcześniej zaplanowanej kolejności? Z pewnością wizja ta nie powoduje u Ciebie miłych skojarzeń, dlatego postaramy się wyjaśnić, jaka kolejność prac przy budowie domu jest poprawna i dlaczego chronologia prac jest tak ważna w budownictwie i architekturze.

Formalności i sprawy, bez których nie zaczniesz budowy

Bez względu na to, czy dobrze odnajdujesz się w urzędowych i organizacyjnych kwestiach, czy jak ognia unikasz biurokracji – nie rozpoczniesz budowy domu bez załatwienia takich spraw jak:

  • otrzymanie pozwolenia na budowę,
  • wybór projektu budowlanego oraz zlecenie planu zagospodarowania działki,
  • zatrudnienie kierownika budowy oraz potwierdzenie dziennika budowy.

Po 7 dniach od zgłoszenia do inspektoratu nadzoru budowlanego informacji o budowie mogą rozpocząć się pierwsze fizyczne prace, czyli kwestie związane z przygotowaniem terenu, podłączeniem mediów na budowę oraz przygotowaniem miejsca budowy pod kątem organizacji. W Renta będziesz mógł wynająć zbiorniki na wodę, tymczasowe ogrodzenie na budowę czy kontener biurowy, niezbędny do organizacji zaplecza budowy.

Kolejność budowania domu

W języku budowlanym występują 4 podstawowe etapy budowy, których nie da się zrobić poza kolejnością.

  • stan zerowy,
  • stan surowy otwarty,
  • stan surowy zamknięty
  • prace wykończeniowe.

Stan zerowy

Stan zerowy to wszystkie prace, które odbywają się poniżej poziomu 0, czyli m.in. przyłącza kanalizacyjne, wodociągowe czy elektroenergetyczne, które przebiegają w gruncie. Do prac w stanie zerowym zalicza się również fundamentowanie budynku, tworzenie ścian piwnic (jeśli takie zawiera projekt) oraz wszelkie czynności, które mają na celu izolację przeciw wilgoci poniżej gruntu.

Stan surowy otwarty

Zakończenie tego etapu sprawia, że w przyszłych domowników wstępują nadzieje związane z szybkim powodzeniem budowy, gdyż widoczne są już wyraźne efekty prac. Polegają one na stworzeniu konstrukcji domu, na którą składają się ściany nośne, stropy, filary podtrzymujące, balkony i tarasy, a także tymczasowa lub docelowa konstrukcja dachu. W budynku powinny znajdować się już schody żelbetowe oraz przejścia do instalacji i kominów w stropach.

Stan surowy zamknięty

Etap ten pozwala zamknąć budynek, co nie tylko poprawia bezpieczeństwo na budowie, ale także sprawia, że prace mogą być kontynuowane pomimo niesprzyjającej pogody. Czynności takie jak wstawianie okien, drzwi wejściowych czy garażowej bramy pozwalają zamknąć budynek. Oczywiście warto zabezpieczyć je przed zabrudzeniami, których nie zabraknie w dalszych pracach. Etap ten przewiduje również wykonanie ścianek działowych oraz otworów na drzwi, a także rozprowadzenie wewnętrznych instalacji. Dach na tym etapie powinien być już ukończony.

Prace wykończeniowe

Twoje zaangażowanie będzie potrzebne podczas każdego etapu budowy, lecz właśnie podczas wykończenia domu Twoje zdanie i czas będą kluczowe do osiągnięcia zamierzonego efektu.

Myśląc o wykończeniu, mamy na myśli takie czynności jak tynkowanie ścian i sufitów, kładzenie podłóg, montaż systemu do ogrzewania budynku, wstawianie drzwi wewnętrznych czy przygotowanie gniazdek, łączników elektrycznych i wszystkich przyłączy sanitariów.

Etap wykończenia bywa bardzo zróżnicowany, a wiele czynności może przebiegać równolegle. Jest to związane zazwyczaj z potrzebą przyśpieszenia czasu zakończenia budowy, która może powodować znużenie i frustrację u przyszłych domowników. Nic w tym dziwnego, choć znana jest wcześniej kolejność działań przy budowie domu, rzeczywistość często potrafi nas zaskoczyć i przerosnąć, także pod kątem finansowym.

Aby zaoszczędzić na zakupie sprzętu i narzędzi, a także wszystkiego, co potrzebne jest do zorganizowania terenu budowy, zachęcamy do kontaktu z Renta, gdzie w prosty sposób wynajmiesz wszystko, co potrzebne do wykonania wszystkich etapów budowy domu.