Stawianie ścianek działowych nie zawsze dotyczy tylko nowych budynków, gdyż zdarza się, że pod wpływem kaprysu, chęci zmiany aranżacji domu czy mieszkania lub w wyniku powiększenia rodziny musimy zabrać się za postawienie ścianki działowej. W naszym artykule wyjaśniamy, jak to zrobić samemu i co będzie Ci do tego potrzebne.

Co to jest ścianka działowa?

W porównaniu do ścian nośnych ścianka działowa nie stanowi elementu konstrukcji budynku, co daje nam dużą dowolność i swobodę w jej wstawianiu zarówno w mieszkaniu, jak i w domu wolnostojącym. Taka ściana nie przejmuje obciążenia innych elementów budynku, a jedynie dzieli przestrzeń, dając możliwość uzyskania dodatkowych pomieszczeń oraz wydzielenia stref w mieszkaniu (np. części jadalnej od odpoczynku czy stworzenie miejsca do pracy lub nauki).

Jak postawić ściankę z karton-gipsu?

Popularną metodą stawiania ścianek działowych jest zastosowanie płyt kartonowo-gipsowych. Można ciąć je zwykłym nożem, gdyż materiał ten jest niezwykle łatwy w obróbce. Montaż takiej działowej ścianki polega na wykonaniu szkieletu konstrukcji z profili metalowych lub aluminiowych. Do tak przygotowanego stelaża mocuje się płyty kartonowo-gipsowe. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się w przypadku mieszkań, gdzie zależy nam na zastosowaniu cienkiej ściany i oszczędzeniu przestrzeni. Plusem płyt kartowo-gipsowych jest również stosunkowo niska cena i łatwość w stawianiu ścianek działowych tą metodą. Jeśli posiadasz odrobinę zdolności manualnych, bez problemu poradzisz sobie z płytami kartonowo-gipsowymi. Nie musisz nawet dysponować specjalnym sprzętem — ten możesz wypożyczyć na czas remontu z naszej firmy Renta. Z pewnością potrzebna będzie Ci dobrej jakości wiertarka lub wiertarko-wkrętarka.

Jak postawić ściankę z płyty g-k? Na co uważać, wybierając tę metodę?

Ze względu na lekkość płyty kartowo-gipsowe nie zawsze są dobrym pomysłem, szczególnie jeśli wiemy, że w naszych pomieszczeniach panuje wilgoć. Takie ściany miewają trudność z oddaniem wilgoci, co może powodować ich pęcznienie. Aby skutecznie temu zaradzić, można zabezpieczyć płyty kartonowo-gipsowe hydroizolacją. Minusem ścianek działowych z karton-gipsu może okazać się to, że słabo wyciszają pomieszczenie, a także mogą łatwo pęknąć, np. wskutek uderzenia.

Jak postawić ściankę działową? Jakie materiały oprócz regipsu?

Szkło

Osoby, które cenią sobie przestronne i minimalistyczne wnętrza, chętnie sięgają po ścianki działowe wykonane ze szkła. Taki wystrój, choć kojarzy się z przestrzenią biurową, obecnie coraz częściej spotykamy w mieszkaniach i domach. Choć szklana ścianka działowa nie daje zbyt wiele prywatności, z pewnością tworzy niezwykle nowoczesny i oryginalny wystrój, dając dużo światła i powiększając pomieszczenia.

Drewno

Użycie naturalnego surowca, jakim jest drewno, z pewnością ociepli wnętrze, choć zastosowanie go jako materiału na ściankę działową może okazać się trudne dla laika.

Cegła

Zastosowanie cegły w ściankach działowych to zdecydowanie jedno z najtrwalszych i solidnych rozwiązań. Do jej stawiania potrzebna będzie zaprawa murarska i dość sporo umiejętności. Cegła świetnie sprawdzi się, jeśli na ściance działowej chcemy powiesić coś cięższego, np. telewizor czy okazały obraz.

Bez względu na to, jaki materiał wybierzesz do postawienia ścianki działowej, upewnij się, że dysponujesz całym sprzętem, który pomoże Ci wykonać to zadanie bez zbędnych komplikacji. Zachęcamy, aby niezbędny sprzęt wynająć w naszej firmie Renta, tak aby nie musieć ich przechowywać w mieszkaniu, a także ponosić kosztów związanych z potrzebą ich zakupu.