Własny dom to marzenie większości z nas, a sposobów na jego spełnienie może być całkiem sporo. Oprócz zakupu działki i budowy domu od podstaw istnieje możliwość kupna budynku, który już zaczął powstawać. Zarówno sprzedaż, jak i transakcja kupna takiej nieruchomości wymaga jednak odpowiedniej wiedzy i przygotowania właściwej dokumentacji. Podpowiadamy, jakie korzyści i minusy niesie za sobą zakup domu w trakcie budowy i w jaki sposób zrealizować taką transakcję.
Korzyści zakupu domu w trakcie budowy
To, co dla jednych oznacza koniec marzeń o własnym domu, dla innych może okazać się szansą na uniknięcie wielu kosztów związanych z budową domu od podstaw. Jeśli właścicielom zależy na szybkiej sprzedaży domu, którego budowa została rozpoczęta, zdarza się, że cena takiej inwestycji bywa mocno okazyjna. Warto podkreślić, że w sytuacji, gdy budowa wciąż trwa, nie możemy mówić o sprzedaży domu, gdyż według prawa transakcja będzie dotyczyć gruntu.
Dla ułatwienia – my również będziemy posługiwać się terminem zakupu domu w trakcie budowy.
Kwestie finansowe to z pewnością najważniejsze korzyści wynikające z zakupu domu, którego budowa trwa. Ważną zaletą takiej transakcji może być wciąż duża możliwość wpływania na projekt i bycia obecnym przy postępach na budowie. Oczywiście wszystko zależeć będzie od stopnia zaawansowania budowy oraz tego, jaką i czy w ogóle wizję na dom będziecie posiadać.
Jeśli przerastała Was myśl o poświęceniu wielu miesięcy, a nawet lat, na budowę domu od zera, pomysł kupna budynku, który ktoś inny już rozpoczął budować, może być jedyną okazją do spełnienia marzeń o własnym domu.
Ryzyko związane z zakupem domu w trakcie budowy
Sprzedaż domu w trakcie budowy to dość nietypowa transakcja, która wymaga zarówno od nabywcy, jak i sprzedającego dużej wiedzy i uważności w dopełnianiu formalności. Jeśli kupno domu, którego budowa już trwa, odbywa się, zanim miną 3 lata od otrzymania pozwolenia na rozpoczęcie prac, nie trzeba będzie na nowo starać się o zdobycie zgód. Jeśli ten czas został przekroczony, to nowy inwestor będzie musiał załatwić te formalności.
Oprócz skomplikowanej i zawiłej dokumentacji obawy związane z kupnem domu w trakcie budowy mogą dotyczyć jakości wykonania wcześniejszych prac. Brak wpływu na to, jaka ekipa oraz jakie materiały zostały użyte w budowie, może skutkować niedoróbkami lub trudnościami w realizacji naszych pomysłów na dom.
Poza tym, decydując się na transakcję z drugiej ręki, warto próbować dowiedzieć się, jakie były powody rezygnacji z dalszej budowy. W większości przypadków będą one prywatne lub dotyczyć będą kwestii finansowych, lecz zdarza się, że poprzedni właściciel rezygnuje z budowy, gdy dowiaduje się, że w okolicy ma powstać ruchliwa droga, osiedle deweloperskie czy inne mogące zakłócić spokój czynniki.
Jak zminimalizować ryzyko?
Kluczem do pomyślnego i szybkiego zakończenia budowy domu są ludzie, którzy będą wspierać Was w całym procesie, począwszy od załatwiania kwestii formalnych po prace związane z dokończeniem budowy. Świetnym pomysłem będzie zatrudnienie inspektora budowlanego, czyli osoby, która będzie sprawdzać każdy etap budowy. Taki specjalista bez problemu oszacuje, w jaki sposób przebiegały prace w czasie, kiedy nie byliśmy obecni na budowie.
Kolejną kwestią jest wybór ekipy, która dokończy budowę. Tu warto szukać firm z referencjami, najlepiej takich, które mogą polecić nasi znajomi. Ważne, aby taka współpraca była realizowana na podstawie umowy i była podzielona na kilka etapów. Taka forma pracy pozwala zachować porządek oraz przejrzystość finansowania budowy. Wiele prac, głównie tych związanych z wykończeniem, możesz wykonać na własną rękę, wynajmując potrzebny sprzęt i elektronarzędzia w wypożyczalni Renta. Być może okaże się, że masz dryg do prac budowlanych i dzięki samodzielnemu działaniu uda się zaoszczędzić na pracy ekipy.
Kupno domu w trakcie budowy może okazać się sporą okazją i strzałem w dziesiątkę, lecz aby tak się stało, warto starannie przygotować się do transakcji. Kwestie formalne, w tym finansowanie budowy, dobór specjalistów i odpowiedniego sprzętu to jedne z wielu ważnych spraw do załatwienia, zanim uda Wam się spełnić marzenie o własnym domu.