Prawo budowlane nakazuje, aby każda działka budowlana posiadała dostęp do drogi dojazdowej, stąd tak ważne jest, aby już na etapie zakupu gruntu upewnić się, czy istnieje możliwość połączenia działki z drogą publiczną. Podpowiadamy, czy droga dojazdowa musi być utwardzona, z czego powinna być zbudowana i jak przystąpić do jej budowy.

Czym jest droga dojazdowa?

Droga dojazdowa to zazwyczaj krótki odcinek drogi, który łączy dostępne drogi publiczne z konkretnym miejscem docelowym. Jej budowa jest istotna nie tylko dla komfortu i wygody użytkowników, ale również po to, aby inwestycja mogła powstać na danym terenie. Budowa drogi dojazdowej będzie najprostsza i najmniej kosztowna, jeśli działka będzie znajdowała się w bezpośrednim położeniu drogi publicznej.

Jak uzyskać dostęp do drogi publicznej, jeśli działka nie leży bezpośrednio przy niej?

Istnieje możliwość zapewnienia dostępu do drogi publicznej dzięki:

  • ustanowieniu służebności gruntowej dla drogi dojazdowej z wykorzystaniem innej nieruchomości (droga konieczna),
  • kupnie i połączeniu sąsiadującej działki, która posiada dostęp do drogi publicznej.

Budowa drogi dojazdowej do posesji – od czego zacząć?

Zanim rozpoczną się prace związane z budową drogi dojazdowej, warto poznać przepisy i zająć się formalnościami. Należy wiedzieć, że minimalna szerokość takiej drogi to 3 metry, lecz drogą dojazdową może być również dojście o szerokości co najmniej 4,5 metrów lub 5-metrowy ciąg pieszo-jezdny. Choć sama droga dojazdowa nie wymaga zgłoszenia ani uzyskania pozwolenia na budowę, zgodę urzędu należy uzyskać dla budowy zjazdu, czyli miejsca, w którym droga dojazdowa łączy się z publiczną.

Wybór materiałów do budowy drogi dojazdowej. Rodzaje nawierzchni

Nie istnieją przepisy nakazujące, jaki rodzaj nawierzchni trzeba zastosować w budowie drogi dojazdowej, jednak informacje te należy sprawdzić w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

Popularnym rozwiązaniem jest budowa drogi dojazdowej z:

  • tłucznia, zwanego również szutrem, czyli naturalnego tworzywa, które powstaje z kilku rodzajów naturalnych skał. Często miesza się go ze żwirem, aby uzyskać gładszą i bardziej spoistą powierzchnię. Plusem tego rodzaju nawierzchni jest łatwe wykonanie i niskie koszty. Ułatwieniem w pracy z tłuczniem będzie wynajem wozidła budowlanego, które jest przeznaczone do transportu sypkich materiałów.
  • płyt betonowych – to wytrzymały, odporny na duże obciążenia i stosunkowo tani rodzaj nawierzchni drogi dojazdowej. Minusem tego rodzaju nawierzchni jest duża waga płyt betonowych, dlatego do ich układania potrzebne będzie wsparcie profesjonalnej ekipy budowlanej, a także sprzętu służącego m.in. do wyznaczenia ścieżki pod płyty betonowe (np. niwelator laserowy).
  • kostki brukowej – dość wymagający rodzaj nawierzchni, który wymaga wsparcia ekipy i starannego przygotowania terenu. Odpowiednio ułożona kostka brukowa wygląda bardzo estetycznie, a także jest wytrzymała i trwała.
  • gruzu – mało kosztowny rodzaj nawierzchni drogi dojazdowej polega na połączeniu gruzu ceglanego z betonowym. Aby wyrównać nawierzchnię, warto wypożyczyć specjalistyczny walec.
  • asfaltu – rzadko wykonywany rodzaj nawierzchni w przypadku dróg dojazdowych, gdyż wiąże się ze sporymi wydatkami oraz potrzebą wyrównania i wygładzenia powierzchni poprzez użycie zagęszczarki.

Bez względu na to, jaki rodzaj nawierzchni wybierzesz do wykonania drogi dojazdowej, warto szczególną uwagę poświęcić przygotowaniu powierzchni i temu, jak zostanie utwardzona droga. Naturalne użytkowanie drogi może powodować, że potrzebę jej naprawiania, uzupełniana tworzywa czy wyrównywania nawierzchni. Prace te możesz wykonać samodzielnie, korzystając z możliwości wynajmu sprzętu budowlanego w naszej wypożyczalni Renta.