Niewielki przydomowy warsztat, garaż, domek ogrodowy czy szopa – wszystkie te budynki w świetle prawa budowlanego nazwiemy gospodarczymi. Prawo określa również to, jak powinien wyglądać taki budynek, gdzie powinien być umieszczony oraz to, czy w ogóle można rozpocząć prace związane z jego postawieniem. Wskazujemy także, jaki jest koszt budowy budynku gospodarczego w zależności od metrażu i jakie formalności będą obowiązkowe, aby budynek był postawiony zgodnie z prawem.

Co to jest budynek gospodarczy?

Budynek gospodarczy to konstrukcja budowlana, która służy głównie do przechowywania, przetwarzania lub wykonywania różnego rodzaju prac związanych z gospodarstwem domowym, rolnictwem lub pracami ogrodniczymi. Zdarza się, że budynek ten służyć będzie jako magazyn dla naszej działalności zawodowej lub pełnił rolę przechowalni przedmiotów, które służą nam tylko w określonym sezonie, np. basenu dla dzieci czy kosiarki.

Budynek gospodarczy w świetle prawa

Wiele osób, które rozważają budowę budynku gospodarczego, nie wie, czy może wybudować go bez pozwolenia i jakie obowiązki należy spełnić, aby nie musieć martwić się o konsekwencje prawne. Śpieszymy z wyjaśnieniem!

Budowa na podstawie zgłoszenia

Jeśli budynek spełnia następujące wymagania, można wybudować go na tzw. zgłoszenie:

  • powierzchnia po zewnętrznym obrysie ma do 35 m2,
  • budynek jest wolnostojący i parterowy,
  • usytuowanie budynku od granicy działki – 3 m (dla ściany bez drzwi i okien) lub 4 m (ściana z oknami lub drzwiami),
  • łączna liczba budynków gospodarczych na działce nie może przekraczać 2 na każde 500 m2 powierzchni terenu.

Zgłoszenie budowy jest dużo łatwiejsze niż uzyskanie pozwolenia, dlatego jest to najlepsze rozwiązanie dla osób, które nie planują budowy zbyt dużego domku gospodarczego i chcą uniknąć nadmiernej biurokracji. Ważne jednak, aby dostarczyć do starostwa powiatowego lub urzędu miasta szkic budynku, zgłoszenie zamiaru budowy oraz oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością. Wszystkie dokumenty powinny być dostępne na stronie internetowej odpowiedniego urzędu.

Budynek gospodarczy na podstawie pozwolenia na budowę

Dotyczy wszystkich budynków, które nie spełniają warunków budowania na podstawie zgłoszenia oraz jednego dodatkowego, który dotyczy terenów objętych programem Natura 2000.

Budynek gospodarczy bez pozwolenia

Jeśli budynek gospodarczy będzie pełnił rolę jedynie tymczasową lub będzie służył pracom rolniczym w gospodarstwie, może zostać wybudowany bez pozwolenia i bez zgłoszenia. Są to jednak wyjątki, które rzadko dotyczyć będą domostw mieszkalnych.

Jak zacząć budowę budynku gospodarczego?

Każdy budynek gospodarczy powinien posiadać projekt, w którym znajdą się takie informacje jak metraż, wysokość ścian, rozmieszczenie okien, drzwi czy to, z jakiego materiału zostanie wykonany obiekt. Koszt budowy budynku gospodarczego wzrośnie, jeśli powstanie z wysokiej jakości drewna czy z bali.

Na finalny wydatek wpłynie również koszt robocizny, który można zminimalizować, jeśli prace wykonasz samodzielnie lub ze wsparciem rodziny. Wbrew pozorom niektóre czynności, np. murowanie ścian czy wylewka betonu, nie powinny stanowić trudności, jeśli uzupełnisz swoją wiedzę i użyjesz dobrej jakości narzędzi.

W Renta możesz wynająć wszystko, co potrzebne będzie do wykonania tego typu prac, w tym niezawodny sprzęt do betonu. Jak wiadomo, każda budowa, nawet ta, która wydaje się z pozoru błaha, tworzy ogromną ilość zanieczyszczeń i śmieci. Warto już zawczasu wynająć sprzęt czyszczący, który pozwoli zapanować nad chaosem. Wszystkie te niezbędne przedmioty możesz wynająć w Renta, bez potrzeby zakupu i ponoszenia niepotrzebnych kosztów.

Budynek gospodarczy to miejsce, które może spełniać wiele funkcji i sprawić, że wszystkie przedmioty, które wcześniej zabierały miejsce w domu, będą mogły być bezpiecznie przechowywane w osobnym budynku. Jego wykonanie można zrobić samemu, gdyż, w porównaniu do budynku mieszkalnego, w większości przypadków nie będzie gonił Cię czas. Zanim zaczniesz prace, koniecznie upewnij się, jakich formalności wymaga Twoja gmina, aby obiekt powstał zgodnie z prawem, i zrób listę potrzebnego sprzętu i narzędzi, które będziesz mógł wynająć w wypożyczalni Renta.