Myśląc o poddaszu, dziś zupełnie inaczej wyobrażamy sobie tę przestrzeń, ale w starych domach miejsce to zazwyczaj służyło za przechowalnię zbędnych przedmiotów. Obecnie zagospodarowanie strychu daje możliwość zyskania dodatkowej przestrzeni, choć adaptacja poddasza nie zawsze jest procesem łatwym. Podpowiadamy, jakie prace należy wykonać, a także jaka dokumentacja będzie potrzebna, aby stworzyć przytulne poddasze w starym domu.

Dlaczego warto adaptować poddasze?

Stare domy często nie posiadały zbyt dużego metrażu – choć domowników w nich było zazwyczaj sporo, ludzie spędzali czas wspólnie lub, ze względu na pracę, mało czasu przebywali w domach. Dziś mamy inne potrzeby, przyzwyczajenia i zupełnie inne oczekiwania wobec przestrzeni do życia, stąd chęć posiadania osobnych sypialni, dwóch łazienek czy przestrzennego salonu. Sposobem na zwiększenie metrażu domu będzie zmiana sposobu użytkowania poddasza i aranżacja przestrzeni tak, aby służyła za sypialnię z garderobą, salon czy osobne mieszkanie.

Dodatkowo taka zmiana znaczenie podnosi wartość budynku – sprawiając, że dom jednorodzinny z powodzeniem może służyć dodatkowym osobom.

Ważnym atutem adaptacji poddasza jest możliwość stworzenia wyjątkowego miejsca do zamieszkania – dysponując powierzchnią bez ścianek działowych, można zaaranżować przestrzeń w stylu loftowym i puścić wodze fantazji.

Wyzwania związane z adaptacją poddasza w starym domu

Zanim podejmiesz decyzję o przebudowie poddasza, warto upewnić się, czy aby na pewno istnieje taka możliwość prawna, czy konstrukcja pozwala na takie zmiany oraz to, czy będą mogły być przeprowadzone w bezpieczny sposób.

Warto wiedzieć, że przebudowa poddasza, która wiąże się z ingerencją w konstrukcję i wygląd domu, jest traktowana tak samo jak jego budowa. Oznacza to, że nie można samodzielnie przystąpić do prac bez uzyskania pozwoleń, a także bez wykonania projektu poddasza.

Zdarza się, że po ocenie fachowca okazuje się, że prace znaczenie przewyższają nasze możliwości finansowe – np. gdy potrzebna jest ingerencja w dach. W starych domach takie prace niosą za sobą lawinę wydatków, często zupełnie zaskakujących dla osób niewtajemniczonych w sprawy budowlane.

Te wszystkie rzeczy należy dokładnie sprawdzić, aby uniknąć sytuacji, gdy będziemy musieli wycofać się z prac na początku lub w czasie ich trwania.

Planowanie adaptacji poddasza

Jeśli wiemy już, że adaptacja poddasza nieużytkowego jest możliwa i opłacalna, czas na zaplanowanie przestrzeni. Świetnym pomysłem będzie zatrudnienie architekta lub projektanta wnętrz, który wykona projekt i w zupełnie zaskakujący sposób zaplanuje przestrzeń wedle naszych oczekiwań. Zazwyczaj sami mamy z tym duży problem, gdyż ciężko jest wyobrazić sobie efekt końcowy, patrząc na obecny stan strychu. Projekt powinien wskazywać miejsce montażu schodów i okien tak, aby nowa przestrzeń była praktyczna i bezpieczna dla domowników.

Poddasze może być samodzielną przestrzenią, lecz ze względów użytkowych często zapada decyzja o postawieniu ścianek działowych – warto dokładnie przemyśleć, jaki układ przestrzeni chcemy uzyskać, tak aby później nie musieć dokonywać dalszych zmian.

Realizacja adaptacji poddasza

Gdy projekt jest gotowy i wszelkie pozwolenia zostały już zebrane, czas na wybór ekipy, która zajmie się przekształceniem poddasza nieużytkowego w użytkowe. Jeśli posiadasz umiejętności budowlane lub jesteś szczęśliwym posiadaczem zdolnego i pracowitego szwagra, można pokusić się o samodzielne wykonanie prac. Dużo łatwiej i taniej będzie, jeśli na czas trwania adaptacji strychu wynajmiesz potrzebne narzędzia i sprzęt z wypożyczalni Renta. Warto rozważyć wynajem osuszacza powietrza, który pomoże uporać się z niewłaściwym poziomem wilgotności, jaki może panować na poddaszu. Ten sprzęt przyda się również w osuszaniu przestrzeni po pracach budowlanych, co znacznie przyśpieszy moment wprowadzenia się do nowo wyremontowanego mieszkania na poddaszu.

Poddasze to trudne, ale dające dużo możliwości miejsce w domu – jego adaptacja wielokrotnie będzie szansą na uzyskanie nowej przestrzeni dla dorastających dzieci czy rodziny, która dopiero rozpoczyna swoje wspólne życie. Klimatyczny strych to także możliwość stworzenia przestrzeni do pracy czy rozwoju swojego hobby.

Z pewnością wysiłek, jaki zostanie włożony w adaptację poddasza, zostanie wynagrodzony w postaci stworzenia nowej przestrzeni bez potrzeby zakupu działki i budowy domu od podstaw.